Drewniane elewacje jako sposób na modny i stylowy wygląd naszego domu.

Budowanie domu to nie lada wyczyn. Wiąże się z ogromnym wydatkiem finansowym, mnogością działań organizacyjnych i wieloma trudnymi decyzjami. Jednak każdy posiadacz domu wie, że gra jest warta świeczki. Warto podjąć trud budowania domu aby potem czerpać radość z przebywania w jego kątach. Dom w odróżnieniu od mieszkania zapewnia nam spokój, ciszę, komfort i wygodę. Przestrzeń, w którym mieszkamy i spędzamy dużą część naszego życia powinien być miejscem gdzie czujemy się dobrze, które jest dopieszczone wizualnie w środku i na zewnątrz. Otoczenie domu jak i jego elewacja jest niewątpliwie naszą wizytówką, dlatego powinna ona być wykonana z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Czy drewniana elewacja sprosta temu wyzwaniu?
Drewno nigdy nie wyszło i nie wyjdzie z mody. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest bardzo wytrzymałe, stylowe i zawsze wizualnie ociepla daną przestrzeń. Mnogość kolorów i struktur drewna jest tak duża, że każdy znajdzie typ drewna, które będzie spełniało jego oczekiwania.

Drewniane elewacje – modne i stylowe

Elewacje domów z użyciem drewna to hit ostatnich lat. W połączeniu z nowoczesną bryłą domu i ze stonowanymi ścianami w kolorze bieli, szarości, brązów czy czerni, nadaje budynkowi mieszkalnemu niezwykły styl i elegancje. Możemy użyć desek elewacyjnych o różnych profilach np. z zaokrągleniami, z fazami, desek przypominających romby czy prostych belek. Ich rozmiary i grubość są bardzo zróżnicowane. Długość desek zwykle jest uwarunkowana rodzajem drewna. Egzotyczne, twarde deski zwykle są krótszej długości, a deski miękkie mogą być znacznie dłuższe. Każda z desek musi być sfazowana, dlatego że drewno pod wpływem czynników atmosferycznych nieznaczne zmienia swoje wymiary, a faza sprawia że zmiany te nie są widoczne dla oka.

Wyróżniany różne typy rozmieszczania desek na elewacji domu

Rozmieszczenie poziome desek, wizualnie poszerzają budynek. Elewacje drewniane pionowe sprawiają, że dom optycznie staje się smuklejszy i węższy. Ten typ ułożenia desek jest również prostszy w utrzymaniu i przez brak zatrzymywania się wody na jej powierzchni, bardziej wytrzymały. Oba typy montażu desek elewacyjnych układa się w systemie na pióro – wpust, na zakładkę, deska na deskę i systemie ażurowym. Można układać je także pod różnym kątem np. 45 stopni, co daje ciekawy efekt wizualny.
Elewacje drewniane to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie wysoką jakość, uniwersalizm i niepowtarzalny styl. Posłużą nam przez długie lata i sprawią, że nasz dom będzie piękną wizytówką dla nas i naszego otoczenia.

Redakcja eko-budowanie.pl