Budowa domu to skomplikowany proces. Jego realizacja wymaga spójnego i szczegółowo ułożonego planu. Pierwszym etapem jest budowa fundamentów. Jest to też zarazem jeden z ważniejszych elementów. Mocny fundament jest podstawą do solidnie stojącego domu.
Budowa fundamentów składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest wytyczenie miejsca, w którym będzie on wykonywany zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem budowy. Ten proces musi być wykonany przez profesjonalnego geodetę.
Budowa fundamentów – koparka
Na tak przygotowany teren wyrusza koparka. Jej zadaniem jest wykopanie dołu pod wylanie fundamentu. Kiedy grunt jest zwarty wystarczy wykonać szalunki ziemne. Kiedy ziemia jest gorszej jakości należy zaopatrzyć wykop w szalunki drewniane.
Przed zalaniem dołów układa się w nich zbrojenie metalowe. Jego wykonanie musi być zgodnie z projektem budowy. Ważne aby pamiętać, żeby zachować odpowiednią długość zakładów na łączeniach prętów. Nie można też zapomnieć o ciągłości zbrojenia ław w miejscach ich połączeń i narożnikach. W procesie układania zbrojeń powinien uczestniczyć kierownik budowy.
Następnym etapem jest wylanie mieszanki betonowej. Tutaj stosuje się wibrator buławowy celu odpowiedniego odpowietrzania mieszanki. Podczas jego pracy trzeba uważać, żeby nie dotykać stali. Może to doprowadzić do niewłaściwego otulania prętów mieszanką.
Pielęgnacja fundamentu
Po wykonaniu tych etapów można pomyśleć, że budowa fundamentu jest zakończona. Nic bardziej mylnego. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednią pielęgnację fundamentu w czasie jego schnięcia. Jest to bardzo ważne bo w tym czasie następuje skurcz betonu. Może on powodować pojawienie się rys. Aby tego uniknąć należy podlewać intensywnie beton przez siedem dni.
Po tym okresie można przystąpić do zabezpieczania przeciwwilgociowego. Jest to istotne ze względu na to, że fundament jest stałe narażony na niekorzystne warunki zewnętrzne. W tym celu wykonuje się izolację hydroizolacyjną w osi poziomej. Takie rozwiązanie chroni górne partie domu przed podsiąkaniem kapilarnym. W tym celu należy pokryć górną partię fundamentów specjalną emulsją, a następnie papą.
Ostatnim etapem budowy fundamentów jest murowanie ścian fundamentowych. Prace można zacząć od razu po wyschnięciu betonu i wszystkich pozostałych warstw. Zazwyczaj wykonuje się je od razu następnego dnia roboczego.
Tak wykonany fundament jest gwarancją solidności i zapewnia bezpieczeństwo budynkowi. Jest to część budowy, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, ponieważ jego poprawa może okazać się bardzo trudna do wykonania lub wręcz niemożliwa.