Sprzedaż nieruchomości jest związana z wieloma formalnościami. Jedną z nich jest podatek od sprzedaży nieruchomości. Jest on obowiązkową opłatą, którą trzeba zapłacić maksymalnie do 30 kwietnia następnego roku po wykonaniu transakcji sprzedaży. Jego wielkość obliczamy samodzielnie, dlatego warto wiedzieć jak to zrobić oraz kogo dotyczy. Najważniejszą informacją jest fakt, że zgodnie z prawem podatek płacimy, jeśli sprzedaż nieruchomości jest wykonana przed upływem okresu 5 lat od daty nabycia. Należy tu wziąć pod uwagę lata podatkowe, a nie kalendarzowe. Oznacza to okres do końca każdego roku, niezależnie od miesiąca, w którym podpisany został akt notarialny sprzedaży.
Obowiązki podatkowe
Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 procent wartości dochodu. Jest obliczany od kwoty nadwyżki, a więc jeśli sprzedamy mieszkanie za określoną kwotę, a zrobiliśmy w nim remont, możemy spowodować nawet podwyższenie wartości. Jeśli jednak w międzyczasie nabyliśmy inną nieruchomość z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, możemy odliczyć jej wartość od postawy opodatkowania.
Przy obliczaniu podatku od nieruchomości można wykorzystać kalkulatory dostępne w Internecie. Trzeba w nich zwykle podać kilka ważnych informacji o transakcji oraz samej nieruchomości. Istotny jest rok zakupu oraz sprzedaży mieszkania lub domu oraz uzyskany przychód, czyli kwotę, jaką zapłacił nabywca. Następnie trzeba podać wszystkie koszty nabycia oraz inne, które mają wpływa na zwiększenie wartości nieruchomości. Ważne są również koszty amortyzacyjne, które mogą wynikać z najmu mieszkania. Kolejną informacją jest kwota, jaką chcemy przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w okresie 3 lat od sprzedaży nieruchomości. Takie koszty można odliczyć i podatek od sprzedaży nieruchomości ulegnie zmniejszeniu.
Czy da się zmniejszyć podatek?
Zmniejszenie podatku jest możliwe nie tylko poprzez zakup nowej nieruchomości, lecz także w kilku innych przypadkach. Możemy tu wymienić nabycie spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego lub gruntu związanego z budynkiem albo lokalem. Drugi przypadek to rozbudowa lub przebudowa budynku mieszkalnego. Jeśli zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, również możemy odliczyć kwoty jego spłaty, ale tylko wtedy, gdy umowa kredytu byłą podpisana przed dniem uzyskania przychodu związanego ze sprzedają nieruchomości. Możliwe jest też odliczenie kosztów w przypadku refinansowania kredytu hipotecznego.
Skorzystanie z ulgi od sprzedaży nieruchomości nie zmienia faktu, że nadal mamy obowiązek poinformowania swojego urzędu skarbowego o wykonanych czynnościach. Należy to zrobić za pomocą zeznania podatkowego na druku o oznaczeniu PIT-39.