Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

Ceny idą w górę i coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów ogrzewania. Dużo w ostatnim czasie się mówi o ogrzewaniu klimatyzatorem. Czy jest to opłacalne? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Ogrzewanie klimatyzatorem – co warto wiedzieć?

Praca klimatyzatora w normalnym trybie polega na chłodzeniu. Wewnątrz zastosowana jest jednostka odgrywająca rolę parownika, a zewnętrzna część pełni funkcję skraplacza. Jeśli urządzenie ma funkcję grzania, to te dwie role można odwrócić. Wówczas latem można chłodzić pomieszczenie, a zimą ogrzewać. W tym wypadku agregat staje się parownikiem, a wewnętrzna część skraplaczem. Wielu specjalistów porównuje tego typu klimatyzatory do pomp ciepła, które są dostępne na rynku, ale ich cena jest bardzo wysoka. Wielu producentów oferuje energooszczędne i bardzo wydajne klimatyzatory, które doskonale poradzą sobie z ogrzaniem pomieszczeń przy temperaturze spadającej na zewnątrz nawet do minus 25 stopni.

Wady i zalety ogrzewania klimatyzatorem

Nie ma zbyt wielu wad tego rozwiązania, choć można mówić o niskiej wydajności. Wszystko jednak zależy od modelu urządzenia i jego funkcji. Wystarczy postawić na wysokiej jakości klimatyzator, który doskonale grzeje nawet w bardzo niskich temperaturach. Zdecydowanie więcej jest zalet. Przede wszystkim nie ma konieczności wydawania pieniędzy na dodatkowe urządzenie. Wystarczy w okresie zimowym przestawić klimatyzator na funkcję grzania. Stosując tego typu rozwiązanie, można znacznie obniżyć koszty i rachunki za ogrzewanie klimatyzatorem. Nowoczesne urządzenia pobierają bardzo mało prądu, a do tego są bardzo łatwe w obsłudze. Najczęściej wystarczy wcisnąć jeden guzik, aby klimatyzator zacząć grzać. Dużym plusem jest także komfort cieplny w pozostałych miesiącach. Wczesną wiosną lub późną jesienią można szybko osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu bez konieczności martwienia się o opał.

Centrumrekuperacji – nowoczesne klimatyzatory do chłodzenia i grzania

Ustawienie klimatyzatora, aby zaczął grzać jest banalnie proste. Dzięki temu urządzeniu można uzyskać pożądaną temperaturę. Niektóre modele mają funkcję podtrzymywania ciepła. Jeśli temperatura za oknem spada, to klimatyzator uruchamia się i odwrotnie. W przypadku gdy robi się ciepło, urządzenie się wyłącza. Jest to dobre i energooszczędne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Można ogrzać pomieszczenia o różnej wielkości. Nie trzeba przejmować się kupnem węgla, drewna czy oleju opałowego. Klimatyzator pobiera bardzo mało prądu, a więc nie trzeba się martwić wysokimi kosztami. Dodatkowo klimatyzatory mają wbudowane filtry, które oczyszczają powietrze.

Redakcja eko-budowanie.pl