Tutaj jesteś

Instalacja sanitarna w budynku – ważne informacje

15 października 2021 Budownictwo instalacja sanitarna krok po kroku

W obecnych czasach dostęp do bieżącej czystej wody powinien być standardem. Niestety, są nadal miejsca na świecie, gdzie instalacja sanitarna krok po kroku nie może być zamontowana. Mało tego, nawet w Polsce można jeszcze znaleźć takie mieszkania, w których ludzie nie mają łazienek, załatwiają potrzeby fizjologiczne na dworze, a wodę przynoszą ze studni. Na szczęście zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju nie ma tego problemu. Mogą korzystać z instalacji sanitarnych doprowadzających także powietrze oraz gaz.

Instalacja sanitarna w budynku

Warto pamiętać, że wyróżniamy trzy główne rodzaje takich systemów: wodny, kanalizacyjny oraz grzewczy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z instalacją złożoną z rur, zaworów oraz wszelkich urządzeń końcowych. Dzięki niej mamy wodę w mieszkaniu. Z kolei układ kanalizacyjny pozwala na usuwanie nieczystości na zewnątrz, a ostatni z wymienionych (oparty na nowoczesnych kotłach), jako obieg zamknięty, umożliwia ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Montaż instalacji sanitarnej

Przejdźmy teraz do tematu montowania takich instalacji. Okazuje się, że owa czynność wymaga wieloletniej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Właśnie dlatego instalacja sanitarna krok po kroku to zajęcie dla zaufanych hydraulików. Tacy bardzo wykwalikowani fachowcy będą wiedzieć, jakie elementy bezpiecznie do siebie przyłączyć (użyją np. złączek zaprasowywanych albo zaciskanych),, czym są poziomy kanalizacyjne i jak uniemożliwić przedostanie się gazów do poszczególnych pomieszczeń. Będą potrafili po kolei rozplanować w poszczególnych etapach montaż instalacji sanitarnej, a kiedy zajdzie konieczność – pomogą zaprojektować budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki zastosowanym, profesjonalnym narzędziom, cały system będzie działał bez awarii. Hydraulik to bowiem człowiek, który jest bardzo dokładny. W jego pracy nie ma miejsca na poważne błędy, co szczególnie jest ważne przy wspomnianym już systemie kanalizacyjnym. W pierwszym kroku poprowadzi on rury (zbudowane z mocnego tworzywa) pod odpowiednim kątem, w taki sposób, aby umożliwić jak najbardziej optymalny, drożny odpływ. Zanim zacznie jednak swoje zadania, najpierw musi skorzystać z profesjonalnego, odpowiednio przygotowanego, rozrysowanego schematu całej kanalizacji. Niezwykle istotna jest tutaj kwestia spadku rury kanalizacyjnej. Chodzi o to, aby taka solidnie wykonana rura, była skierowana idealnie pod kątem 45 stopni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Okazuje się, że tylko wtedy ścieki będą spływać swobodnie, pionowo tam, gdzie należy, czyli do szamba.

Redakcja eko-budowanie.pl

Witamy na Eko-budowanie.pl – serwisie dedykowanym wszystkim, którzy cenią sobie ekologiczne i zrównoważone podejście do budownictwa oraz stylu życia. Nasza redakcja to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, takich jak budownictwo, aranżacja wnętrz, ogrodnictwo i multimedia, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Naszą misją jest promowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie i urządzaniu domów, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale także estetyczne i funkcjonalne. Na Eko-budowanie.pl znajdziesz porady i inspiracje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?