Jak stworzyć łazienkę w stylu minimalistycznym?

Stylem, który w pewnym momencie w świecie architektury przeciwstawił się wszechobecnej dekoracyjności (mocno graniczącej z tandetą) jest oczywiście minimalizm – styl prosty, umiarkowany i zdecydowanie niewymuszony, przepiękny właśnie w swojej prostocie. Teraz wiele osób zdążyło się już z nim polubić. Niektórzy tak bardzo, że postanowili, iż każde pomieszczenie w ich domu zostanie zaprojektowane właśnie na podstawie zasad tego stylu. A o to akurat nietrudno. Nawet aranżacja łazienki może zostać stworzona w oparciu o styl minimalistyczny i do tego może ona zostać stworzona bardzo szybko i to dosłownie przez każdego. Zdecydowanie łatwiej operować takim stylem niżeli stylem eklektycznym czy nawet klasycznym. A to też ma swoje plusy. Oznacza to bowiem, że akurat stylem minimalistycznym każdy może się posłużyć i osiągnąć dobry efekt, nie musząc korzystać w tym celu z dodatkowych usług architektów wnętrz, które są przecież usługami płatnymi i niestety w Polsce dość drogimi.

Jak stworzyć łazienkę w stylu minimalistycznym?

Każdy chyba wie mniej więcej, co jest ważne w stylu minimalistycznym. Tutaj liczy się to, co proste i niewymuszone oraz nieprzesadzone. Kolorystyka jest zwykle stonowana, a przedmioty bardzo proste w konstrukcji i nieprzesadzone pod względem ogólnego wizerunku. Żaden element nie przytłacza wnętrza i go nie obciąża. Nie ma miejsca na nadmiernie wyszukane dodatki i często w ogóle nie ma miejsca na takie rzeczy, które miałyby odgrywać wyłącznie dekoracyjną funkcję. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są dekoracje do łazienki kwiaty. Akurat roślinne ozdoby często pojawiają się w minimalistycznych wnętrzach, jednakże stanowią wtedy ich jedyną mocniejszą ozdobę.

Aranżacja minimalistyczna

Ogólnie rzecz biorąc w aranżacji minimalistycznej wszystko, najmniejsze nawet przedmioty powinny zostać przemyślane, zanim wprowadzi się je do wnętrza. Mniej znaczy więcej. Właśnie tym zdaniem należy się kierować, przygotowując każdą minimalistyczną łazienkę. Z dekoracji często trzeba całkowicie zrezygnować. Zastosowane szafki, urządzenia sanitarne i oświetlenie powinny być tak proste, jak tylko jest to możliwe. Nie należy też przesadzać z jakimiś wymyślnymi odcieniami kolorystycznymi. Minimalistyczna łazienka najlepiej prezentuje się w bieli, szarości bądź czerni, bo zapewniany przez te kolory surowy klimat jest w niej jak najbardziej wskazany. Istnieje na szczęście jeden typ dekoracji, który można zastosować nawet w minimalistycznych łazienkach, a mowa tu o roślinności, co zresztą zostało już powiedziane w tym tekście. Dekoracje do łazienki kwiaty przepięknie prezentują się właśnie w takich surowych wnętrzach. Oczywiście nie może być ich za dużo, ale jedna czy dwie roślinki na pewno będą wskazane.

Redakcja eko-budowanie.pl