Obecnie większość ludzi przywiązuje dużą wagę do utrzymania i wspierania zdrowia swoich rodzin. Jednocześnie dla wielu ważne jest, aby aktywnie przyczyniać się do ochrony klimatu i środowiska.
Budownictwo ekologiczne odgrywa coraz większą rolę dla przyszłych właścicieli domów. Począwszy od wyboru materiałów budowlanych wolnych od zanieczyszczeń lub przynajmniej o niskiej zawartości zanieczyszczeń, poprzez oszczędną budowę planowanego domu, aż po skuteczną izolację termiczną, możliwości ekologicznego budownictwa są obecnie prawie niewyczerpane.
Dlaczego warto budować ekologiczne domy?
Przede wszystkim Ekologiczne domy chronią nasze zdrowie. W przeszłości substancje, takie jak formaldehyd, azbest czy freony, używane do budowy domów, pokazały w niezwykle jasny sposób zagrożenia, jakie dla wielu ludzi mogą nieść ze sobą niektóre materiały. Chociaż wymienione substancje nie odgrywają obecnie praktycznie żadnej roli w nowym budownictwie, nadal w ofercie znajduje się wiele materiałów budowlanych, które są kontrowersyjne pod względem ich długoterminowego wpływu na zdrowie. Takie materiały nie są wykorzystywane w budownictwie ekologicznym. Aktywne unikanie niebezpiecznych lub toksycznych substancji z punktu widzenia biologii budynku może zatem zasadniczo wykluczyć jakiekolwiek ryzyko.
Oszczędzanie pieniędzy
Ponadto ekologiczny budynek w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zrównoważony rozwój oznacza życie z plonów, zaspokajanie własnych potrzeb bez narażania się na szkodliwe substancje. Tak więc przyszłe pokolenia mogą nadal żyć i działać zgodnie z tą zasadą. Budowanie w sposób zrównoważony to przede wszystkim budowanie ekologiczne. Rozważając temat „budowa domu”, należy uwzględnić nie tylko koszty samego domu, ale także koszty późniejszej budowy i materiałów. Dużą rolę odgrywa tutaj jakość życia.
Obniżenie kosztów energii
Przemyślane koncepcje, staranne planowanie i zastosowanie efektywnych materiałów budowlanych pozwalają na odczuwalne obniżenie kosztów energii. Całkowita powierzchnia zewnętrzna, która jest niewielka w stosunku do wewnętrznych wymiarów budynku, zmniejsza ilość materiałów potrzebnych do budowy. Zużycie energii jest stale redukowane dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu energii słonecznej, wydajnej izolacji termicznej oraz porównaniu fizyki budynku z technicznym wyposażeniem budynku. Istotne jest tutaj to, że materiały budowlane wymagają niskiego poziomu zużycia energii i zasobów podczas produkcji. Powinny one być bardzo łatwe do recyklingu i odpowiednio pozyskiwane z surowców odnawialnych.
Ekologiczne domy ułatwiają życie alergikom. Udowodniono, że ludzie naszych czasów coraz częściej cierpią na alergie. Wiele upośledzeń w tym zakresie można przypisać substancjom znajdującym się w budynkach mieszkalnych lub nieodpowiedniej wentylacji. Dom zbudowany zgodnie z kryteriami ekologicznymi uwzględnia potrzeby alergików i wyraźnie ułatwia im życie we własnych czterech ścianach.