Tutaj jesteś

Publiczne place zabaw dla dzieci – o czym pamiętać podczas projektowania?

29 października 2024 Budownictwo Publiczne place zabaw dla dzieci


Place zabaw to przestrzenie wypełnione śmiechem najmłodszych, dając im możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Takich miejsc nie powinno brakować na osiedlach mieszkaniowych, w parkach, gdzie nie brakuje dzieci. Osoby odpowiedzialne za powstawanie takich miejsc, muszą pamiętać o kilku ważnych aspektach, aby mieć pewność, że tworzą przestrzeń, która będzie bezpieczna dla najmłodszych. Oto kilka najważniejszych zasad, których nie można zapominać.

Place zabaw dla dzieci

Porównując dzisiejsze place zabaw dla dzieci z tym, co było kilkanaście lat temu, można się nie lada zaskoczyć. Chodzi bowiem o to, że do wyboru są różnorodne konstrukcje (ciekawe propozycje można znaleźć na https://www.miejskimarket.pl/), które są w stanie zapewnić najmłodszym kreatywną zabawę. Zanim jednak będzie to możliwe, czas zaprojektować miejsce, w pierwszej kolejności uwzględniając jego przeznaczenie. Czy będzie to miejsce dedykowane dla dzieci np. do trzeciego roku życia, czy też dla starszych pociech? Chodzi bowiem o prawidłowy dobór dostępnych zabawek. Z reguły bywa tak, że publiczne place zabaw dostępne są dla dzieci bez względu na wiek. Warto więc dostępną przestrzeń podzielić na sekcję, aby każde dziecko, niezależnie od tego ile ma lat, było w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Co jest ważne podczas projektowania placów zabaw?

Nie można zapomnieć także o tym, że place zabaw dla dzieci muszą zostać stworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. To one stanowią o tym, że:

  • odległość – ważne jest to, aby zachować minimum 10 metrów od linii rozgraniczających ulicę, od okien budynków mieszkalnych oraz od miejsc gromadzenia odpadów. Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy ma się do czynienia z osobnym ogrodzeniem placu. W trakcie odbioru prac z pewnością będzie ona sprawdzana. Niedociągnięcia mogą sprawić, że plac nie zostanie dopuszczony do użytku;

  • słońce – przepisy stanowią również o tym, że cały teren powinien zostać nasłoneczniony przez minimum cztery godziny. Jeżeli ma się do czynienia z placem w zabudowie śródmiejskiej, to słońce powinno grzać na teren przez minimum dwie godziny. Przy czym wszystkie zabawki i konstrukcje muszą zostać tak ustawione, aby nie nagrzewały się zbyt mocno (szczególnie jeżeli chodzi o metalowe elementy), ponieważ mogą stanowić zagrożenie i oparzyć najmłodszych;

  • strefa bezpieczeństwa – mówi o tym norma PN-EN 1176. Zgodnie z nią każde urządzenie musi mieć swoją strefę bezpieczeństwa, gdzie nie mogą znajdować się inne zabawki lub nawet gałęzie drzew. Strefa bezpieczeństwa powiązana jest także z tematem swobodnego upadku z urządzenia.

Bezpieczne place zabaw

Rodzice chcą mieć pewność co do tego, że place zabaw są bezpieczne, dzięki czemu maluchy będą mogły pozwolić sobie na swobodną zabawę. Wpływa na to także nawierzchnia, którą również należy starannie dopasować do takiej przestrzeni. Najpopularniejsze są maty gumowe, ale można także wykorzystać płytki gumowe, wetpour, sztuczna trawa, piasek i żwir. Przy czym maty lub sztuczną trawę nie trzeba wykładać na całej powierzchni placu. Najczęściej układa się je pod różnymi konstrukcjami. Aczkolwiek, piasek również jest dobrą propozycją, dzięki czemu w razie upadku, dzieci będą miały zapewnioną miękką amortyzację.

Projektując plac, nie można również zapominać o rodzicach. Oni może nie będą tak aktywnie uczestniczyć w zabawie, ale chętnie usiądą na ławce, obserwując swoje dzieci. Warto więc zadbać, aby na takiej przestrzeni nie zabrakło małych elementów architektury miejskiej, w tym także śmietników.

Artykuł sponsorowany

Redakcja eko-budowanie.pl

Witamy na Eko-budowanie.pl – serwisie dedykowanym wszystkim, którzy cenią sobie ekologiczne i zrównoważone podejście do budownictwa oraz stylu życia. Nasza redakcja to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, takich jak budownictwo, aranżacja wnętrz, ogrodnictwo i multimedia, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Naszą misją jest promowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie i urządzaniu domów, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale także estetyczne i funkcjonalne. Na Eko-budowanie.pl znajdziesz porady i inspiracje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?