Jak wybrać okna do domu?

Nieważne czy po przykrym wypadku czy podczas budowy nowej nieruchomości – możesz mieć potrzebę wybrania okien do domu. Te niepozorne obiekty jednak mogą sprawić znacznie więcej problemów niż się spodziewasz. Pomijając kwestię montażu, której można by poświęcić cały artykuł – sam wybór może okazać się wyzwaniem. Dobranie kształtu, koloru czy rodzaju odpowiadającego naszym wymaganiom będzie wymagało pewnej dozy cierpliwości. W poniższym artykule postaramy się znacznie ułatwić ci ten proces.

Jaki rodzaj okna wybrać?

Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi – wszystko zależy od twoich potrzeb. Zaczynając od profili, ramy trzymającej twoje okno, istnieją odmiany aluminiowe i drewniane. Drewniane są klasycznym i nadal popularnym wyborem. Oferują nie tylko estetyczny wygląd, ale również trwałość i szczelność. Posiadają jednak pewny mankament – jak każdy obiekt drewniany wymagają regularnej konserwacji by zachować swój wygląd i funkcjonalność. Potrzeba wyeliminowania tego procesu przyczyniła się do rozwoju popularności aluminiowych rozwiązań. Posiadają one nie tylko wszystkie zalety rozwiązań drewnianych, ale dodatkowo są odporniejsze i nie wymagają wyżej wspomnianej konserwacji. Okna jednak dzieli się również ze względu na inne kategorie.

Pakiety szybowe

Nie tylko profile decydują o skuteczności okien w utrzymywaniu ciepła. Sposób przygotowania i ułożenia samych szyb też ma na to istotny wpływ. Najczęściej słyszy się o rozwiązaniach dwuszybowych i trzyszybowych. O ile sama ilość szyb nie ma znaczącego wpływu na skuteczność w zakresie utrzymywania ciepła to gaz znajdujący się między nimi już tak. Używa się między innymi kryptonu i argonu, ale też również innych gazów szlachetnych. Zasada działania pakietów szybowych jest dość prosta: szkło odpowiada za izolację akustyczną i fizyczną, a gaz pomiędzy nim za izolację cieplną. Gazy te są znacznie gęstsze od powietrza dzięki czemu znacznie gorzej przewodzą temperaturę. Na stronie okna bydgoszcz znajdziesz więcej informacji na temat okien i ich konstrukcji.

Jak zamontować okno?

Oczywiście, jak w każdym wypadku, zostaje postawiona przed tobą decyzja. Czy montować okno samodzielnie, czy zatrudnić do tego odpowiednią firmę. Pozornie, jeśli masz doświadczenie z narzędziami, możesz podjąć się tego zadania. Jest to prawdopodobnie ekonomiczniejsze rozwiązanie zakładając, że posiadasz już narzędzia takie jak wiertarka. Jednak jeśli preferujesz wygodę, zawsze możesz zdecydować się na drugą opcję. Duża grupa sprzedawców oferuje w pakiecie montaż zakupu gratis lub za niewielką opłatą.

Redakcja eko-budowanie.pl