Jak przygotować atrakcyjny przedogródek?

Przedogródek jest jedną ze stałych części ogrodów. To ta jego część, która występuje bezpośrednio przed domem, czyli jako pierwsza rzuca się w oczy gościom odwiedzającym domostwo. Staje się więc obszarem reprezentacyjnym. Nierzadko jest taką wstępną i pierwszą wizytówką domu, która pokazuje nawet, czego można się po nim mniej więcej spodziewać. Przedogródek inspiracje udowadniają, że takie strefy potrafią wyglądać naprawdę nadzwyczajnie dobrze, o ile są przemyślane, właściwie zaplanowane i wypełnione odpowiednimi dla nich roślinnościami. Mała ilość miejsca do dyspozycji na ogół nie pozwala na przesadę z ilością różnych dekoracji. Nierzadko mniej znaczy zresztą więcej. To właśnie te stosunkowo proste projekty zielonych przestrzeni potrafią ludzi najbardziej zachwycać.

Atrakcyjny przedogródek

Prostota jest zatem tym kierunkiem, w którym w przypadku aranżacji krajobrazu zdecydowanie warto podążać. Nie ma sensu zasypywać przedogródka mnogą ilością zróżnicowanych krzewów i rabat, wśród których jeszcze na dodatek ustawi się bogato zdobione krasnale ogrodowe, małe lampiony, duże lampy i inne zróżnicowane dekoracje. Efektem takiego postępowania będzie wyłącznie aranżacyjny chaos. Nawet jeśli wśród tych wszystkich przedmiotów pojawią się jakieś detale naprawdę wartościowe i niespotykane, przychodzący do domu goście i tak ich nie dostrzegą w gąszczu zieleni, kwiatów i pozostałych dekoracyjnych elementów. Przesada nie jest niczym dobrym. Nadmiar dekoracji wprowadza chaos, a ten z kolei sprawia, że ogród przestaje być czymś przytulnym, a staje się miejscem, które chce się właśnie jak najszybciej opuścić. Warto więc już na samym początku zarysować sobie jakiś ogólny plan tej przestrzeni. Jeżeli koniecznie chce się w niej umieścić np. jakiegoś wybranego krasnala ogrodowego, najlepiej ograniczyć się do zastosowania jednego takiego krasnala i wokół niego pozostawić pustą przestrzeń, aby go po prostu wyróżnić i utworzyć z niego tę główną najważniejszą dekorację – centralny punkt całego przedogródka.

Inspiracje na przedogródek

Każdy człowiek jest zresztą w stanie znaleźć swój idealny sposób na zaaranżowanie sfery występującej tuż przed domem. Nie trzeba tego sposobu wymyślać zupełnie samodzielnie. Można rzucić sobie okiem na przedogródek inspiracje i właśnie z nich coś powybierać, by następnie zastosować to w swoim projekcie i od razu nieco bardziej się nim zadowolić. Nawet architekci na ogół nie opierają się wyłącznie na własnej wyobraźni. Chętnie spoglądają na projekty innych wykonawców, zdobywając w ten sposób liczne inspiracje.

Redakcja eko-budowanie.pl