Dwuspadowy dach w złym stanie. Nie zawsze trzeba wymieniać go w całości

Domy – szczególnie sprzed lat – najczęściej posiadają dwuspadowe dachy kryte dachówką. Po latach użytkowania domu dach oczywiście jest w dużo gorszym stanie. Dachówki nie przylegają już do niego idealnie, sama konstrukcja dachu zaczyna się uginać. Zauważalne są szczególnie ugięcia pomiędzy więźbami dachowymi. Czy taki dach trzeba wymieniać w całości i płacić za wymianę spore sumy pieniędzy? Jeśli dach jest w bardzo złym stanie, oczywiście tak – trzeba wymienić go w całości. W wielu przypadkach jednak nie ma takiej konieczności

Niekiedy wystarczy wymiana niektórych elementów

Konstrukcja dachu dwuspadowego jest charakterystyczna. Podstawą jest więźba dachowa, do której przybite są łaty, na nich zaś zamontowana dachówka. I niekiedy to właśnie dachówka i wszystkie lub niektóre tylko łaty są do wymiany. Dachówkę można wymienić w całości lub – jeśli jest taka możliwość – wymienić tylko te dachówki, które są zniszczone. Podobnie z łatami. Z czasem mogą one próchnieć, pękać, więc i cała konstrukcja dachu się ugina. Po wymianie łat i założeniu dachówki, dach z powrotem może wyglądać idealnie.

Nie należy zwlekać z takim remontem

Warto mieć świadomość jednego. Pogarszający się stan dachu to nie tylko jego nieestetyczny wygląd. Dach może zacząć przeciekać, co z kolei z pewnością przyczyni się do innych usterek w domu. Może też być tak, że przeciekający dach i spływająca po ścianach woda, mogą spowodować powstanie w nich trudnej do usunięcia wilgoci. Remont w takiej sytuacji będzie trudniejszy i o wiele bardziej kosztowny. Z remontem dachu nie warto więc zwlekać, zwlekanie bowiem zawsze oznacza większe problemy z remontem dachu i rzecz jasna dużo wyższe koszty.

Uszkodzony lub stary dach to nie tylko problem ewentualnych usterek domu ale i kosztów jego ogrzewania. Po remoncie dachu i jego ociepleniu, z zaskoczeniem można odkryć, że koszt eksploatacji domu jest niższy, rachunku za ogrzewanie dużo mniejsze, a w pomieszczeniach – szczególnie zimą – jest po prostu cieplej.

Wynajęcie firmy dekarskiej to konieczność

Do remontu dachu trzeba rzecz jasna wynająć osoby, które się na tym znają, czyli firmę dekarską. Przed podjęciem decyzji o wynajęciu specjalistów tej branży rozsądnie jest jednak porównać oferty kilku firm. Ceny tego rodzaju usług są bowiem bardzo różne. Porównując klika ofert, łatwo będzie można zauważyć, że różnice w kosztach do zapłacenia są znaczne. Wynajmując tanią i dobrą firmę, można mieć pewność, że prace dekarskie zostaną wykonane doskonale, ich koszt zaś będzie bez wątpienia do udźwignięcia.

Redakcja eko-budowanie.pl