Jaką kabinę prysznicową wybrać do swojego domu?

Wybór kabin prysznicowych na dzisiejszym rynku jest ogromy. Każdy sklep z kabinami prysznicowymi może dostarczyć produkty o różnej konstrukcji i wykonany z bardzo różnych materiałów. Duże znaczenie ma zwłaszcza ta ostatnia kwestia. Jaką kabinę najlepiej będzie wybrać do swojego domu?

Różne materiały, z których wykonuje się ściany kabin

Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić sklep z kabinami prysznicowymi, pierwszym co rzuci się nam w oczy, będzie duży wybór kabin o różnych konstrukcjach. Duże znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest ściana kabiny. Warto zwrócić uwagę na przykład na to, czy elementy łączące wykonane zostały z wysokiej jakości stali nierdzewnej, czy też znacznie tańszego aluminium (albo nawet tworzyw sztucznych). Jeżeli są stalowe, to kabina najpewniej zachowa dobry wygląd na dłużej.

Kolejną kwestią, której również nie można pominąć, jest to, z czego wykonane są same ściany. W przypadku tańszych konstrukcji, które dominują w sklepach z kabinami prysznicowymi, wykonuje się je z plastiku. Charakteryzują się one stosunkowo małą odpornością na uszkodzenia – przede wszystkim są podatne na zarysowania, dlatego powinny być czyszczone bardzo ostrożnie. W droższych kabinach używa się raczej szkła, które jest o wiele bardziej odporne i po prostu wygląda lepiej. Warto też pamiętać, że nie każde tworzywo sztuczne to konieczne materiał o słabej jakości. Czasem można spotkać kabiny z tworzyw nowoczesnych i bardzo wytrzymałych.

Jaki brodzik do kabiny wybrać?

Ważnym zadaniem dla każdego, kto planuje kupno kabiny prysznicowej, jest również wybór odpowiedniego brodzika. Wykonuje się je z różnych materiałów. W przypadku wersji najbardziej ekonomicznej stosuje się brodziki akrylowe. Jest to lekki i tani w produkcji materiał, z którego wykonuje się też wanny i inne elementy wyposażenia łazienek. Jego dużą wadą jest natomiast spora podatność na zarysowania. Zazwyczaj po paru latach brodzik taki wygląda już dużo gorzej niż na początku. Jego żywotność można przedłużyć, stosując wyłącz nie delikatne środki i metody czyszczenia.

O wiele większą wytrzymałością cechują się emaliowane brodziki stalowe. Emalia jest rodzajem ceramicznego materiały, którego największą zaletą jest łatwość czyszczenia i duża wytrzymałość. Zarysować taką powierzchnię nie jest łatwo. Jeż ona dość odporna na działanie środków czystości, nawet tych bardzo mocnych. Taki brodzik można więc wyczyścić w niemal dowolny sposób.

Otwarta kabina bez brodzika – czy to dobry wybór?

Istnieje też możliwość montażu prysznica pozbawionego brodzika. W takim układzie woda spływa prosto na podłogę, która musi być jednak odpowiednio wykonana. W posadzkę wmurowuje się odpowiednio zaprojektowaną instalację odpływową.

Część pryszniców tego typu nie ma nawet ścian albo ograniczona jest tylko jednym, szklanym, albo wykonanym z tworzywa panelem. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i praktyczne. Podłogę prysznica można po prostu umyć mopem. Tego typu konstrukcje sprawdzają się przede wszystkim w dużych łazienkach.

Redakcja eko-budowanie.pl