Współpracuje z nami szerokie grono ekspertów. Zapraszamy do zadawania szczegółowych pytań. .

 

 zadaj pytanie ekspertowi >>

 odpowiedzi opublikujemy w ciągu kilku dni,  
w dziale pytania interanautów

 

Nasi eksperci

dr inż. architekt Miłosz Lipiński
Ekspert z zakresu projektowania. Biuro projektowego Lipińscy Domy. Pierwszy dom pasywny w Polsce.
Kajtek
Jakie rozwiązania ocieplenia i ogrzewania polecają Państwo najbardziej? Które mają szanse być równie oszczędne za 10-15 lat?
Miłosz Lipiński
Rekuperacja jak wszystko ma pewne wady. Konieczność zasilania energią elektryczną przez cały rok, szumy wentylatorów (można niwelować ale przy nieprzemyślanym wykonaniu może to być uciążliwe, konieczność zmiany filtrów i czyszczenia systemu. Nieco podraża to eksploatację. Natomiast kłopotliwe może być wykonania rekuperacji w istniejących domach poddawanych remontowi. Brak miejsca na kanały, Duży zakres prac brudnych itp.
Kajtek
Jakie rozwiązania ocieplenia i ogrzewania polecają Państwo najbardziej? Które mają szanse być równie oszczędne za 10-15 lat?
Miłosz Lipiński
Polecamy ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej. Te pierwsze są dość tanie i posiadają dobre właściwości termiczne oraz są łatwe w zastosowaniu (lekkie, łatwa obróbka) Wełny mineralne są doskonałe do izolacji poddaszy ze względu na dobre tłumienie akustyczne, a w dachu brakuje dobrej warstwy tłumiącej dźwięki.  Styropiany są jednak coraz gorzej postrzegane na świecie ze względu na pochodzenie (ropopochodne) Wydaje się że idzie powoli czas izolacji opartych na wełnach drewnopochodnych. W Polsce jednak na razie mało popularne i drogie. Trudno przewidzieć co będzie popularne za 15 lat, natomiast wełna czy styropian zastosowane dzisiaj z pewnością nadal dobrze będą służyć
wroc
Czy w okolicy Wrocławia stoi Państwa Tuluza V?
Miłosz Lipiński
Tuluza V z pewnością stoi gdzieś w pobliżu Wrocławia, ale ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych nie gromadzimy a tym bardziej nie przekazujemy takich informacji.
Kord
Jak jest wasza opinia o technologii spienionego styropianiu?
Miłosz Lipiński
Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Spieniony styropian w postaci płyt stosujemy powszechnie w naszych projektach. Najchętniej odmianę szarą czyli z dodatkiem grafitu co polepsza właściwości izolacyjne.
Kaska79
Czy budownictwo energooszczędne musi być tak drogie? Jaki dom z waszej ofert da się zbudować w korzystnej cenie?
Miłosz Lipiński
Wszystkie projekty domów opracowujemy zgodnie z zasadą, że dodatkowe nakłady muszą się zwrócić w ciągu maksymalnie kilkunastu lat. Obecnie domy energooszczędne budowane z naszych projektów są 6-9% droższe od tych standardowych (spełniających tylko obecne normy) Zdecydowanie większy wpływ na podrożenie budownictwa wymuszą wprowadzane niedługo nowe przepisy nakazujące osiągnąć tzw wsp. EP (zużycia energii pierwotnej do ogrzewania domu, ciepłej wody i innych celów gospodarczych) na poziomie 120 Kwh/m2rok a od 2017 95Kwh/m2rok a od 2012 70Kwh/m2rok. Wymusi to stosowanie drogich  a mało wydajnych urządzeń solarnych, lub korzystanie z biomasy. Podroży zdecydowanie budowę małych domów. Tak więc na razie można jeszcze budować względnie tanio 
Kaska79
Zrezygnowałam z przeglądania szczegółów bo jest dużo informacji, że wasze domy są b.drogie.
Miłosz Lipiński
Nie potwierdza tego praktyka. Nasze domy posiadają racjonalną konstrukcję co ma znaczny wpływ na cenę, oraz przemyślane pod względem ekonomicznym rozwiązania energooszczędne. Konkurencja niestety często zaniża wyceny domów. Nasze kosztorysy powstają w oparciu o wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego monitorującego co kwartał ceny w budownictwie
Michał
czy pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem w kazdej sytuacji? Słyszę rózne opinie od róznych ekspertów. Jaka jest Pan opinia?
Miłosz Lipiński
W małych domach a w dodatku energooszczędnych jest dość droga. Po prostu nie ma się jak wykazać swoimi oszczędnościami. Mały dom który ogrzewamy rocznie za np. 1500zł nawet po zastosowaniu pompy zużyje energii za około 1000zł. 500 zł oszczędności rocznie przy cenie pompy wraz z instalacją 40 -50 tyś zł nie rokuje dobrze. Prędzej ta pompa się zużyje niż zwróci (80lat). W dużych energochłonnych domach to rozwiązanie bardzo dobre. Myślę, że należy przeanalizować każdy przypadek indywidualnie pod kontem opłacalności i rozważyć czy niskie rachunki za energię osiągnąć przy pomocy pompy, czy innych zabiegów lub jednego i drugiego.
Kajtek
Dziękuję. Co w takim razie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Przy założeniu, że chodzi o nowy dom?
Miłosz Lipiński
Obecnie moim zdaniem należy wybudować dom energooszczędny taki na poziomie Euco = 30 - 40 Kwh/m2rok i ogrzewać go gazem sieciowym o ile jest dostępny. Jeśli nie to rozważyć pompę ciepła. Do mniejszych domów może wystarczyć taka bez dolnego źródła (powietrze-woda). Jest tańsza
ev
czy są chętni na dom w Smolcu? Czytałam gdzieś, że jest do sprzedania? jaki jest jego koszt?
Miłosz Lipiński
Zainteresowanie jest dość spore. Zapraszam do kontaktu bezpośredniego z biurem biuro@lipinscy.pl
Maciek
czy domy pasywne mogą mieć piwnice/
Miłosz Lipiński
Domy pasywne mogą mieć piwnice. Musi być ona albo wyizolowana termiczne albo również doskonale zaizolowana i ogrzewana.
Jadwiga
Planujemy budowę domu i nie możemy się zdecydowac czy wybrać projekt katalogowy czy jednak zaprojektować dom indywidualnie? Czy jeśli nie mamy specjalnych wymagań i działka tez nie stwarza problemów to dobrze myślę, że lepiej wybrać coś z gotowych projektów?
Miłosz Lipiński
W takim przypadku lepiej wybrać gotowca. Widzi Pani od razu rezultat a projekt jest nieomal od ręki. Indywidualnie projektowany to rezultat dość długiej pracy architekta i inwestora a efekt może być różny. Projektować indywidualnie należy domy o nietypowej funkcji, na nietypowe czy szczególnie położone działki. Zabytkowe sąsiedztwo, spektakularne walory miejsca wręcz wymagające nietypowej architektury. Gotowy projekt od renomowanej pracowni jest również w zasadzie bezbłędny bo albo już ileś razy wybudowany i błędy wyłapano, a jeśli nie to takie pracownie mają duże doświadczenie i dobre systemy weryfikacji. Zapraszam :) 
Jadwiga
Czy kupiony u Państwa projekt można wymienić?
Miłosz Lipiński
Można, proszę o kontakt z biurem biuro@lipinscy.pl
Kord
Chodzi o bloczki ze spienionego polistyrenu, z których jest budowany, w którym mieszkają uczestnicy akcji.
Miłosz Lipiński
Rozumiem, że chodzi o prefabrykat ze styropianu, konstrukcja i izolacja jest jednym lekkim systemem ze styropianu EPS. Robi się domy z płyt styropianowych na lekkim szkielecie metalowym, czy można tak jak został wykonany dom w Michałowicach pod Krakowem. No cóż możan. Nie wiem jaki jest mikroklimat wnętrz, brakuje na pewno pojemności cieplnej i trzeba albo kombinować coś albo zastosować np. powietrzne nadmuchowe ogrzewanie. Jest to nisza, nie oceniam ,mnie nie przekonuje. Łatwo się włamać do domu wycinając piłką otwór :)
Kajtek
i np. cegła 24 cm + 20 cm ocieplenia? Czy Pan ma inny/lepszy typ?
Miłosz Lipiński
To dobre rozwiązanie. My stosujemy często cegłę silikatową (wapienno - piaskową) Jest wytrzymała, zdrowa i ma dużą pojemność cieplną
Kaska79
..... jakiś konkretny dom, ma szczególnie dobre relacje: energooszczednośc , niski koszt budowy, prosty, funkcjonalny dla 4 osób?
Miłosz Lipiński
Np. proszę zobaczyć ROYAN, BELFAST i TOKIO na www.lipinscy.pl
mg
Jaka Pana zdaniem technologia do budowy dom o energooszcz ednych jest najbardziej optymalna. Jakie technologie stosuje się najczęściej w innych krajach - tam gdzie tego typu budownictwo jest popularne
Miłosz Lipiński
W Polsce stawiał bym i stawiam na technologie tradycyjne (łatwo o materiały dobrej jakości i wykonawców) Cena i trwałość również  przemawiają za tradycją. Oczywiście cały szereg rozwiązań energooszczędnych zmienia tę tradycję w nowoczesny sposób budowania. Na zachodzie popularne są materiały ceramiczne, gazobetony, oraz prefabrykacja na bazie drewna w przeróżnych odmianach. Co firma to jakiś system a każda twierdzi że jes najlepszy :) Po prawdzie większość to dobre systemy ale nie przekładalne na metodę gospodarczą i w polskich warunkach piekielnie kosztowne.
mid71
Mam dom zbudowany z Ytonga. Czy powinnam go docieplać styropianem? Dodam, że niestety ustawiony jest w stronę pln-zach. Stroną poludniowa przyklejony jest do innego budynku?
Miłosz Lipiński
Na pewno ten dom był w swoim czasie ''ciepły'' Rozumiem, że chodzi o ścianę jednowarstwową gr. 36,5 cm. Nie wiem jaka odmiana Ytonga (400, 500, czy 600) Ale nawet jeśli 400 to wsp U dla ściany wynosi ponad 0,28W/m2K. To jest na styk z normą (0,3). Od przyszłego roku norma ma zmienić się na 0,25W/m2K. Nie dotyczy to oczywiście istniejących budynków ale wykazuje, że dom nie jest tak dobry jak wspólczesność wymaga. Do tego w takim domu jest sporo mostków termicznych. Otulając wszystko dodatkowo styropoanem lub wełną wlele można uzyskać. Proponuję 10 cm styropianu o wsp. przewodzenia ciepła około 0,038W/mK. Nie będzie zbyt drogi , osłoni mostki termiczne i poprawi wsp. U ściany do ok. 0,16W/m2K. Proszę nie zapominać o oknach. Albo dokleić coś w szpaletach, a lepiej wymienić na energooszczędne i zamontować w ciepły sposób (patrz w internecie hasła typu ciepły montaż okien) Rachunki za energię znacznie spadną.
TOm
czy jakis wasz projekt wykorzystuje wode szara? czy znane sa Panu realizacje z wykorzystaniem wody z mycia/kapania?
Miłosz Lipiński
Znane mi są takie realizacje ale nie w Polsce. Sprawa techniczne nie jest skomplikowana. Problem leży po stronie efektywności do kosztów. Ciepłej wody wypuszczamy w sumie mało i okresowo. Odzyski ciepła w bilansie energetycznym są znikome. Raczej dla hobbystów ekologów.
Kajtek
mówimy o cegłach Silki?
Miłosz Lipiński
Na przykład o cegle silka. To nazwa handlowa produktu jednej z firm. Ogólnie mówi się o cegłach silikatowych lub wapienno - piaskowych
Kajtek
mówimy o cegłach Silki?
Miłosz Lipiński
Jeśli to wszystkie pytania to dziękuję Państwu  a dociekliwych zapraszam już do biura. Biuro@lipinscy.pl. Pozdrawiam
Pozostałe czaty
Sylwia Nadolna
Ekspert z zakresu kredytów bankowych i dopłat
Krzysztof Odziomek
Ekspert z zakresu aranżacji wnętrz
dr Paweł Kowalski
Ekspert w zakresie energooszczędnych systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii
Krzysztof Gnyra
Ekspert z zakresu ogrzewania
Andrzej Jurkiewicz
Ekspert w zakresie certyfikacji energetycznej, kosztów utrzymania oraz kosztów budowy
Witold Maziarz
Rzecznik Prasowy NFOŚiGW
Łukasz Sajewicz
Ekspert z zakresu ogrzewania
Dawid Pantera
Ekspert w zakresie pomp ciepła
Wiktor Wilczyński
Ekspert w tematach budowlanych i technologii
mgr inż. arch. Tomasz Pyszczek
Ekspert z zakresu budownictwa pasywnego. Biuro Projektowe Architektura Pasywna.
Bartosz Pawliczek
Ekspert z zakresu technologii. Producent domów energooszczędnych.
arch. wnętrz Anna Kasprzycka
Ekspert z zakresu projektowania wnętrz. Pracownia projektowa Insidelab
Kamil Zaremba
Ekspert z zakresu projektowania. Właściciel domu na wodzie
mgr inż. architekt Przemysław Rogula
Ekspert w tematach budowlanych i technologii

UWAGA! Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK
Więcej informacji

Serwis może używać plików „cookies”, kiedy użytkownik odwiedza stronę www. Pliki „cookies”, które mogą zostać użyte w witrynach i stronach internetowych są kojarzone wyłącznie z przeglądarką konkretnego komputera (użytkownik anonimowy), bez podawania imienia lub nazwiska użytkownika. Są to informacje zapisywane przez serwer na komputerze użytkownika, które serwer może odczytać przy każdorazowym połączeniu się z komputera użytkownika. Pliki „cookies” dostarczają danych statystycznych o ruchu użytkowników i korzystaniu przez nich z poszczególnych stron serwisów. Pliki „cookies” używane są także w celu monitorowania ruchu użytkowników pomiędzy serwisem, a innymi, współpracującymi serwisami internetowymi. Użytkownik może w każdym czasie wybrać sposób obsługi plików „cookies” w strefie internetowej poprzez zastąpienie automatycznej obsługi plików „cookie” na obsługę indywidualną (ustawienia użytkownika). Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają dostarczyciele programów do obsługi strefy internetowej (przeglądarek), zazwyczaj w zakładce „opcje internetowe” lub podobnej. Jednakże wyłączenie przez użytkownika w swojej przeglądarce opcji akceptowania plików „cookies”, (zablokowanie, monitowanie) może spowodować utrudnienia czy wręcz uniemożliwić korzystanie z niektórych usług serwisu. Jednocześnie serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za stosowanie lub obsługę plików „cookies” na innych stronach internetowych dostępnych dla użytkowników dzięki linkom umieszczonym na stronach serwisu.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w serwisie http://wszystkoociasteczkach.pl