Współpracuje z nami szerokie grono ekspertów. Zapraszamy do zadawania szczegółowych pytań. .

 

 zadaj pytanie ekspertowi >>

 odpowiedzi opublikujemy w ciągu kilku dni,  
w dziale pytania interanautów

 

Nasi eksperci

Krzysztof Gnyra
Ekspert z zakresu ogrzewania
[Bogusia]
Witam. Myślimy z mężem nad zamianą obecnego dużego domu na mniejszy. Czy mógłby Pan wskazać nam rodzaj paliwa, które za powiedzmy 10-15 lat będzie dalej opłacalne?
Krzysztof Gnyra
Witam Pani Bogusiu… Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy inwestor. Ceny paliw i energii zależą od wielu czynników, w tym od sytuacji na świecie. Powoli odchodzi się od tradycyjnych paliw, np. węgla, na rzecz ekologicznych rozwiązań, które dodatkowo są promowane przez państwo: dotacje do zakupu, niższe ceny energii elektrycznej, itd. Tradycyjne paliwa będą prawdopodobnie „dołowane”, np. przez nakładanie podatku ekologicznego, na zasadzie: im bardziej zatruwasz środowisko i swoich sąsiadów, tym więcej za to zapłacisz. Bezpieczną inwestycją w perspektywie kilkunastu lat mogą być: kotły na biomasę, pompy ciepła, gaz ziemny. Biomas to np. drewno w różnej postaci, pelet, słoma, ziarna zbóż – zapewniają dzisiaj tanie ogrzewanie i raczej się to nie zmieni, bo są przyjazne dla środowiska naturalnego. Kotły na biomasę wymagają w większym lub mniejszym stopniu obsługi, magazynowania paliwa. Jeśli zależy Pani na bezobsługowym i tanim ogrzewaniu domu, polecam pompę ciepła. W coraz większym stopniu energia elektryczna produkowana jest ze źródeł odnawialnych: wiatr, słońce, również biomasa. I można spodziewać się, że w najbliższych latach rozwiązania produkujące tzw. zieloną energię, będą coraz bardziej promowane, tym samym cena prądu może być niższa. Pompa ciepła ma tę zaletę, że może również chłodzić budynek w lecie. Wspomniałem również o gazie ziemnym – już dzisiaj do gazu ziemnego dodawany jest biogaz i w najbliższych latach będzie to jeszcze powszechniejsze. Kotły gazowe produkowane obecnie są na to przygotowane (przynajmniej kotły firmy Viessmann). Już dzisiaj produkowane są gazowe pompy ciepła i urządzenia, które łączą w sobie ogrzewanie gazem ziemnym i pompę ciepła. Zabezpieczyć się na przyszłość można przez zastosowanie kilku źródeł ciepła np. kocioł tradycyjny i na drewno (może to być również kominek); można zastosować kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca; samą instalację ogrzewania domu można tak zaprojektować, żeby w przyszłości móc z nią zrobić niemal wszystko, np. swobodnie rozbudować czy przebudować (zmienić sposób ogrzewania). Jeśli podchodzi Pani do ogrzewania domu jako inwestycji na przyszłość polecam ogniwa fotowoltaiczne. Nie tylko obniży Pani koszt energii elektrycznej w swoim domu, ale może Pani na tym zarabiać odsprzedając część energii elektrycznej do sieci.
Mela
Czy rozwiązania energooszczędne są opłacalne dla osób, które nie planują mieszkać w danym mieszkaniu na stałe? Chodzi o zmianę mieszkania za kilka lat. Czy w takim przypadku warto w to w ogóle inwestować?
Krzysztof Gnyra
Rozwiązania energooszczędne obniżają koszty eksploatacji domu czy mieszkania, a im mniej zapłacimy za ogrzewanie tym więcej zostanie w kiszeni. Z drugiej strony, jeśli mieszkanie jest nowoczesne i zużywa mniej ciepła czy prądu, tym jego wartość będzie wyższa. Oczywiście, warto tutaj wziąć pod uwagę koszty inwestycji przy danym rozwiązaniu i oszczędności jakie przyniesie, nawet w perspektywie kilku lat. Bo może okazać się że już po kilku latach inwestycja się zwróci.
joannagalka68@gmail.pl
Mam pół domu, pow. 123 m2, chciałabym obniżyć koszty ogrzewania tym bardziej, że mam ogrzewanie na węgiel
Krzysztof Gnyra
Mam za mało informacji żeby proponować Pani konkretne rozwiązanie, ale… Jeśli jest to starszy nieocieplony dom, stare okna, instalacja ogrzewania grawitacyjna ze starymi grzejnikami – warto pomyśleć o modernizacji: o ociepleniu domu, wymianie okien, wymianie lub zmianie sposobu pracy instalacji ogrzewania. Jeśli jest to stary i wysłużony już kocioł, warto pomyśleć o jego wymianie na nowy (o wyższej sprawności). Duże znaczenie ma również moc grzewcza kotła, czy jest odpowiednia dla Pani domu (123 m2). Kocioł o znacznie większej mocy grzewczej niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, będzie pracował mało efektywnie. Nawet nowy kocioł może zużywać dwa razy więcej paliwa niż potrzeba. Często spotykanym rozwiązaniem jest kocioł węglowy, a w lecie grzałka elektryczna do ogrzewania ciepłej wody użytkowej – stosując kolektory słoneczne do c.w.u. znacznie obniży Pani koszty prądu w okresie letnim. Są jeszcze inne możliwości obniżenia kosztów ogrzewania. Również takie, które sprawią że ogrzewanie będzie bardziej komfortowe – wymagające mniejszej obsługi.
Marcin
Ile realnie mogę oszczędzić na ogrzewaniu w domu energooszczędnym?
Krzysztof Gnyra
Żeby mówić o realnych oszczędnościach, proponuję wykonanie konkretnej analizy ekonomicznej inwestycji dla konkretnego domu (dla Pana domu). Każdy budynek jest inny i różne są wymagania inwestorów. Z pewnością konkretna analiza kosztów budowy i eksploatacji domu ułatwi Panu podjęcie decyzji. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że koszty ogrzewania domu energooszczędnego będą o ok. połowę mniejsze od budowanego w typowy sposób. A mogą być jeszcze większe…
jk
Kupiłem 15 letni dom (ceła, 2 kondygnacyjny). Co radziłby Pan z nim zrobić aby zejść do jak najniższego poziomy zużycia energii?
Krzysztof Gnyra
Szkoda że nie napisał Pan jaki jest stan obecny domu i czym jest ogrzewany. Z pewnością wyremontuje Pan dom dopasowując go własnych potrzeb (wnętrza). Przy kompleksowym remoncie łatwo będzie Panu wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Na pewno warto pomyśleć o ociepleniu budynku, wymianie okien jeśli są stare i nieszczelne. Największe oszczędności na kosztach ogrzewania uzyska Pan stosując kocioł na paliwo stałe np. na drewno, pompę ciepła, również można pomyśleć o kotle gazowym – może Pan zastosować kilka źródeł ciepła, które będą współpracować ze sobą tak żeby w pierwszej kolejności korzystać z tańszego. Dodatkowe źródła ciepła, które obniżą koszty ogrzewania to np. kolektory słoneczne; ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.); kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do pomieszczeń lub z płaszczem wodnym. Jeśli planuje Pan mieć bardzo ciepły dom polecam również wentylację z odzyskiem ciepła. Żeby otrzymał Pan konkretną i optymalną propozycję rozwiązań proponuję wysłanie Zapytania ofertowego ze strony Viessmann.pl – na miejscu, po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji otrzyma Pan konkretną propozycję również z jej analizą ekonomiczną: kosztów inwestycji i oszczędności jakie Pan dzięki niej uzyska.
mar72
Witam. Czy mogę poznać Pana uzasadnienie zastosowanie pomp ciepła? Wszyscy je chwalą i polecają> natomaist mnie zastanawia koszt i jego zwrot. Kiedy pompa sie zwroci w 4 osobowej rodzinie/
Krzysztof Gnyra
Pompa ciepła nie jest niczym rewelacyjnym – to jeden ze sposobów na ogrzanie domu, również na jego chłodzenie w lecie. Nie dla każdego pompa ciepła będzie właściwym rozwiązaniem. Żeby ogrzewanie pompą ciepła było faktycznie oszczędne i niezawodne, cała instalacja ogrzewania musi zostać odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Koszt inwestycji, koszt ogrzewania i czas zwrotu inwestycji zależeć będą, między innymi od: wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło (od technologii jego budowy i ocieplenia); sposobu ogrzewania pomieszczeń; sposobu wentylacji budynku; liczby mieszkańców; rodzaju pompy ciepła: skąd pobiera ciepło (z gruntu, wody czy z powietrza). Koszty ogrzewania zależeć będą również od rozwiązania instalacji z pompą ciepła oraz od efektywności pracy samej pompy ciepła (jej sprawności wykorzystania ciepła ze środowiska naturalnego). Im mniej efektywna pompa ciepła tym więcej pobierać będzie prądu. Nie bez znaczenia będzie również od kogo będzie Pan kupował energię elektryczną – dzisiaj ma Pan możliwość wyboru sprzedawcy prądu, a różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi sprzedawcami mogą być znaczne. Podsumowując, warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła, jeśli: zależy Panu na tanim ogrzewaniu domu; chce Pan mieć bezobsługowe ogrzewanie; nie ma Pan dostępu do gazu ziemnego; jeśli chciałby Pan również chłodzić dom w lecie; jeśli podchodzi Pan do ogrzewania jako inwestycji na przyszłość. Dużo zależy również od tego, jaki inny sposób ogrzewania bierze Pan pod uwagę, jako alternatywę dla pompy ciepła. Przy czym zawsze warto porównywać koszty całkowitej inwestycji przy danym rozwiązaniu: koszty kompletnej instalacji ogrzewania domu. Jeśli chciałby Pan porozmawiać, mój numer telefonu: 602 231 407.
[Bogusia]
Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Czy odsprzedawac energię można już teraz czy to kwestia jeszcze ustawy?
Krzysztof Gnyra
Wyprodukowaną energię elektryczną można zmagazynować w akumulatorach i w całości wykorzystać na własne potrzeby. Lub, nadwyżki energii można obecnie wprowadzać do sieci energetycznej (odsprzedawać), ale obecnie bywa z tym różnie - zakład energetyczny może nie chciej jej od nas odkupić tłumacząc się np. brakiem takiej możliwości (stara sieć itp.). Przygotowywana właśnie ustawa będzie nakazywać sprzedawcy prądu obowiązek odkupowania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych.
jk
instalacja, jest stara do wymiany (wegiel)
Krzysztof Gnyra
Jednym z możliwych rozwiązań będzie wymiana kotła węglowego na nowy, lub na inne paliwo stałe: np. drewno. W okresie letnim pomogą kolektory słoneczne do c.w.u. - nie trzeba palić w kotle, lub bardzo rzadko. Jeśli planował Pan ogrzewanie wody użytkowej w lecie grzałką elektryczną - kolektory znacznie obniża zużycie prądu. Zamiast kolektorów woda użytkowa może być ogrzewana pompą ciepła skonstruowaną specjalnie do ogrzewania wody użytkowej np. Vitocal 161-A - zapewni najniższe z możliwych koszty ogrzewania wody użytkowej przez cały rok, a kocioł będzie tylko ogrzewał dom. ''myśle o gazie'' - zakładam że chodzi o gaz ziemny. Jak najbardziej polecam bo: stosując kocioł kondensacyjny będzie miał Pan stosunkowo tanie ogrzewanie domu, które nie wymaga obsługi; dokładając do kotła kolektory słoneczne do c.w.u. (lub pompę ciepła do c.w.u.), całkowite koszty ogrzewania domu i wody użytkowej będą minimalnie większe od ogrzewania np. ''ekogroszkiem'', no i będzie miał Pan czysto w kotłowni i całym domu. Może Pan również połączyć w jednej instalacji kocioł na paliwo stałe z kotłem gazowym, teraz ub zostawić sobie taką możliwość na przyszłość.
Pozostałe czaty
Sylwia Nadolna
Ekspert z zakresu kredytów bankowych i dopłat
Krzysztof Odziomek
Ekspert z zakresu aranżacji wnętrz
dr Paweł Kowalski
Ekspert w zakresie energooszczędnych systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii
Andrzej Jurkiewicz
Ekspert w zakresie certyfikacji energetycznej, kosztów utrzymania oraz kosztów budowy
Witold Maziarz
Rzecznik Prasowy NFOŚiGW
Łukasz Sajewicz
Ekspert z zakresu ogrzewania
Dawid Pantera
Ekspert w zakresie pomp ciepła
Wiktor Wilczyński
Ekspert w tematach budowlanych i technologii
mgr inż. arch. Tomasz Pyszczek
Ekspert z zakresu budownictwa pasywnego. Biuro Projektowe Architektura Pasywna.
Bartosz Pawliczek
Ekspert z zakresu technologii. Producent domów energooszczędnych.
arch. wnętrz Anna Kasprzycka
Ekspert z zakresu projektowania wnętrz. Pracownia projektowa Insidelab
Kamil Zaremba
Ekspert z zakresu projektowania. Właściciel domu na wodzie
dr inż. architekt Miłosz Lipiński
Ekspert z zakresu projektowania. Biuro projektowego Lipińscy Domy. Pierwszy dom pasywny w Polsce.
mgr inż. architekt Przemysław Rogula
Ekspert w tematach budowlanych i technologii

UWAGA! Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK
Więcej informacji

Serwis może używać plików „cookies”, kiedy użytkownik odwiedza stronę www. Pliki „cookies”, które mogą zostać użyte w witrynach i stronach internetowych są kojarzone wyłącznie z przeglądarką konkretnego komputera (użytkownik anonimowy), bez podawania imienia lub nazwiska użytkownika. Są to informacje zapisywane przez serwer na komputerze użytkownika, które serwer może odczytać przy każdorazowym połączeniu się z komputera użytkownika. Pliki „cookies” dostarczają danych statystycznych o ruchu użytkowników i korzystaniu przez nich z poszczególnych stron serwisów. Pliki „cookies” używane są także w celu monitorowania ruchu użytkowników pomiędzy serwisem, a innymi, współpracującymi serwisami internetowymi. Użytkownik może w każdym czasie wybrać sposób obsługi plików „cookies” w strefie internetowej poprzez zastąpienie automatycznej obsługi plików „cookie” na obsługę indywidualną (ustawienia użytkownika). Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają dostarczyciele programów do obsługi strefy internetowej (przeglądarek), zazwyczaj w zakładce „opcje internetowe” lub podobnej. Jednakże wyłączenie przez użytkownika w swojej przeglądarce opcji akceptowania plików „cookies”, (zablokowanie, monitowanie) może spowodować utrudnienia czy wręcz uniemożliwić korzystanie z niektórych usług serwisu. Jednocześnie serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za stosowanie lub obsługę plików „cookies” na innych stronach internetowych dostępnych dla użytkowników dzięki linkom umieszczonym na stronach serwisu.
Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w serwisie http://wszystkoociasteczkach.pl